Na mezinárodní zkušenosti záleží.
Chceš vyjet na studium nebo stáž v zahraničí a nevíš jak na to? Tento event je právě pro tebe! :-)
#iscvutbrno #MovinEurope #ReadyForExchange
(English below)
Vysvětlíme ti co vše je potřeba vyřídit pro vycestování skrze programy jako je ERASMUS+, Freemover, CEEPUS, Aktion nebo AIA. A také můžeš vyhrát hodnotné ceny nebo se informovat o nabídce pracovních stáží díky doprovodnému programu. Zahraniční studenti z celého světa se s tebou podelí o cenné informace přímo z jejich domovské alma mater.

Přidej se k nám, sleduj nás na FB a my tě průběžně budeme informovat o přípravách a novinkách :-)

Na co se můžeš těšit?
Přednášky:
ERASMUS+
Programy CEEPUS, Aktion, stipendia nabízené Akademickou informační agenturou (AIA)
Freemovers, stáže a další stipendia
Programy CEEPUS
Vyhlášení výsledků fotosoutěže „Město mýma očima“

Studentské organizace:
BEST
IAESTE
ISC VUT Brno

Firmy:
IBM
Go2US
Zebra Technologies
Mary Kay
a.i.

English:
International experience matter.
Studying or training abroad even for a couple of months can impact your professional career. So go ahead, try out various opportunities in different countries, and you will find a job you love.

Do you want to know more about Erasmus+, Freemover, CEEPUS Aktion or AIA? Do you want to meet people from IBM, Zebra Technologies, Go2US etc.? Do you want to meet international students from BUT?
Join the event and we will update you every week about news and preparation.

Are you international student at BUT?

Studying or training abroad even for a couple of months can impact our life. So helps us and present your country, university, traditions, habbits, national food to Czech students on this event.
IF YOU WANNA SHARE YOUR ERASMUS PASSION FILL THE FORM AND JOIN US: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdKroK9VMPe6XQrTOWD07c-UigTU9kHBvK0pJgNU51RTrEjWQ/viewform

And much more:
Competition of the best presented country in three categories: best cook, best stand design, best interaction with visitors. You can win great prices.

If you prepare food, we will pay your bill up to 500 Kč/country

We excuse you from your school lectures. :)

We are looking forward to see you: https://www.youtube.com/watch?time_continue=49&v=YAcIVF-hkUs

Date:
19/10/2016 - 09:00 to 16:00